RR - historie a současnost

Již v 16. a 17. století žili v jižní Africe lidé Khoi Khoi (Hottentoti), kteří vlastnili věrné a užitečné psy, kteří se podobali šakalům, ale měli linii srsti na hřbetě rostlou v opačném směru než ostatní chlupy srsti. Tento pes sloužil k lovu lvů a ochraně stád. Později, během osídlování jižní Afriky obyvateli z Evropy, byl tento původní druh křížen s evropskými pracovními a loveckými psy. Naštěstí však dobré vlastnosti původních hottentotských psů nezmizely - naopak se dále upevňovaly. A právě u nejlepších psů z těchto křížení se vyskytoval ridge, onen pruh srsti na zádech rostlý v opačném směru. V roce 1879 přivezl z Mysu Dobré naděje do Rhodesie (Zimbabwe) pár psů s ridge misionář Charles Helm. Základy dnešního ridgebacka položil lovec velkých afrických zvířat Cornelius van Rooyen, který psy Charlese Helma, kteří byli velice lovecky nadaní, skřížil s ostatními psy své smečky. Byl nadšený vlastnostmi těchto psů schopných vystopovat a díky své mimořádné obratnosti držet na jednom místě lva až do doby, než přišel lovec.

 

Nositele ridge byli psi Khoi Khoi, na základě dostupných důkazů, které zanechal van Rooyen, bylo základem při šlechtění rhodéského ridgebacka použito osm plemen:

-         Khoi Khoi – nositele ridge

-         Greyhound

-         Buldog

-         Pointr

-         Irský teriér

-         Aieredale teriér

-         Kolie

-         Deerhound

V roce 1922 byl založen klub v Bulawayo a vytvořen standard, který až na některé změny platí dodnes. V roce 1926 bylo odsouhlaseno připojení k SAKU (South African Kennel Union ) a schválen název plemene – rhodesian ridgeback (lví pes).

 

Za počátek chovu v ČR lze považovat import feny jménem Merigal´s Elanda, která byla v roce 1987 dovezena ze Švýcarská do chovatelské stanice ROPOTAMO paní Viktorinové. 

Problematické bylo i hledání vhodného partnera, Merigal´s Elanda nebyla totiž první jen v Československu, ale i v celém bývalém východním bloku. Podařilo se dohodnout spojení s dánskou chovatelkou Lone Lorenzen (Chs. Torhusests), která se účastnila mezinárodní výstavy v Brně a byla ochotna přivézt krycího psa , Torhusets Tan Tally-ho, na půl cesty.

Tak došlo v roce 1989 k historicky prvnímu vrhu RR v České republice. Ve stejném roce k nám byla importována další fena, a to s hnědým nosem, jménem Peacock Rose.

V dnešní době je Ridgeback ideálním společníkem do lidské společnosti díky jeho srdečné a rozvážné povaze, jeho inteligenci a touhou po lidské pozornosti. Ochotně se přizpůsobí daným podmínkám, má citlivou povahu, je vnímavý, věrný a mimořádně čistotný, zřídka štěká, takže se stává ideálním rodinným psem, který však, když je potřeba, rád předvede své lovecké vlohy. Nejraději tráví čas se svojí rodinou (smečkou). Ale ani dnes není Ridgeback jen domácí mazlíček. Často se využívá, kromě lovu a ochrany farem, jako armádní a policejní pes, ale i jako sanitární a záchranářský pes.

Rhodeský Ridgeback je povahou velice citlivý a jemný. Rád se svým pánem komunikuje a dokáže se podělit o radost i smutek, má mimořádnou schopnost vcítit se do problémů a do jisté míry je i předvídat. U nás doma dokáže díky neustálému sledování "své" rodiny odhadnout chvíli "rupnutí nervů". To pak hned přiběhne a díky své náklonnosti a upřenému pohledu, pobíhání od jednoho páníčka k druhému a "udobřování" své "smečky", dokáže hádku odvrátit.

Ridgeback je každopádně výrazná osobnost. Miluje svoji rodinu (smečku) a považuje se za jejího člena a je velice příjemným společníkem. K dětem je velice tolerantní, rád se jich dotýká a přívětivě odolává i malým "trapičům". Dar děti přímo zbožňuje a nejraději vyhledává jejich společnost. Jako správný ridgeback má i mimořádně vyvinutý smysl pro spravedlnost a umí se i pořádně urazit, když se cítí neprávem potrestaný. Je klidný a rozvážný, přesto však, když je třeba, umí být velice temperamentní. Ridgeback má v sobě výrazný instinkt ostražitosti a ochrany, k tomu nemusí být vychovávaný ani cvičený. Běda každému, kdo by chtěl někomu z rodiny ublížit! Přestože je ridgeback velice klidný, svým nejbližším je bezvýhradně oddán a je ochotný nasadit pro obranu členů své rodiny i vlastní život.

Jako přírodní plemeno disponuje ridgeback šestým smyslem pro nebezpečí, na podněty z okolí reaguje, díky svému původu, téměř jako divoké zvíře a chápe i to, co je mimo naše lidské chápání. Slepá poslušnost je tomuto plemeni cizí - ridgeback není otrok, ale váš partner! Ze své povahy je (i díky svému původu a kořenům tohoto plemene) k cizím spíše zdrženlivý, nikoli však bojácný. Toto plemeno má velice blízko k přírodě a potřebuje denně dostatek pohybu na louce či v lese. Ridgeback je rodinně založený pes, proto nerad zůstává dlouho sám. Potřebuje stálý kontakt s vámi a váží si ho, což dokáže dát velice dobře najevo.

Od těchto psů nelze očekávat slepou poslušnost, ale přesto jsou lehce ovladatelní, snadno se učí, a jsou-li důsledně vedeni, velmi snadno se vychovávají. Rhodéský ridgeback není pes pro nezkušeného začátečníka. Jeho špatná výchova může vést k tomu, že se začne rozhodovat podle sebe, a to může být pro majitele velmi nepříjemné. V dobrých rukou se z něho stane milý společník a právoplatný člen rodiny. Nevyhledává konflikty, snaží se jim vyhnout, ovšem v případě, že je donucen jim čelit, nebojí se a postaví se čelem. Je také nutné tohoto velkého a silného psa zavčas socializovat s jinými psy a zvířaty.

Remus (Rhodesian ridgeback ) s Anubisem (Italský chrtík )