Coursing

                          

Coursing je skvělá zábava nejen pro psy, ale i pro panečky. Chcete vědět, co se děje na coursingu?? Sjede se mnoho lidí se svými psy. Na této akci ať je to jen trénink nebo závod, musíte mít psa po celou dobu pod odhledem a na vodítku, neexistuje, aby pes vběhl do dráhy, když běží jiní psi. Může dojít k úrazu nebo na sebe psy mohou zaútočit, takže vždy psa dobře zabezpečeného. Takže svého psího miláčka máte celý den na vodítku. Většinou se začíná běhat ráno. Takže před během se dozvíte, se kterým jiným psem běží váš pes, jestli se natahuje po psu dráha nebo ne. Najdete si pro Vás příhodné místečko s pár dobrými známými a celý den sedíte na zemi nebo jeslti máte štěstí a je na této akci zajištěno občerstvení, tak u něho. Poznáte tam spoustu lidí, jiné psy. Každý Vám bude říkat, že jste magor, když budete vstávat kolem 4,00 ráno a vyrážet na vlak, aby jste stihli trénik/závod v Brně či jiném městě. Nebo prokalíte celou noc, domů se vrátíte ve 4 ráno a v 6 hodin musíte být už na vlakovém nádraží.,aby jste mohli vyrazit za další zábavou. A když se Vás někdo zeptá, co jste tam dělali celý den a Vy odpovíte byl jsem tam ze svým psem a seděl celý den na zemi a čekal až si můj pes zaběhá 2-3 kola. Tak si každý bude myslet jaký jste blázen. Ale je to skvělé, lidé, kteří jezdí na tyto jsou super, získáte nové pohledy na psy. Dozvíte se tam různé rady. Získáte známe a vždy se těšíte až zase budete moci vyrazit na COURSING se svým psem, tak to je aspoň u nás a vůbec mi nevadí, že tam sedím celý den, někdy je to i z úrazy, když se pokoušíte zadržet psa, aby nevyběhl dříve, ale nebojte se, vždy někdo ochotně poradí, jak na to. je to prostě super nejen pro mé psy, ale i pro jejich pánečky.

A jak je to, když se coursingu věnujete závodně?

Podmínkou pro účast v závodech je získání coursingové licence. Pro psy neuznané ČMKU a nepapírové je členům klubu vystavován za stejných podmínek klubový certifikát. Aby jí daný pes mohl získat, musí si vyběhat 3 licenční běhy, jeden sólo běh a dva společné běhy (běží společně dva psy stejného plemene). Tyto běhy je možné splnit při závodu nebo oficielním tréningu. Na základě těchto splněných tří běhů, které musí být zaznamenány v tréningové kartě (tu si zakoupíte u přejímky před zahájením závodů) si majitel může zažádat o vystavení licence.

Co je coursing?

Coursing je pro psy sportovní aktivitou, založenou na bezprostřední touze psa lovit a kořistickém pudu. Běhá se v přírozeném terénu s využitím přírodních či dosazených překážek a cílem je ulovit kořist, která je tažená navijákem na tenkém lanku. Kličky, simulující běh zajíce, zajišťují kladky na zemi, kolem kterých je lanko vedeno. Celkově musí být dráha bezpečná a pro psy přehledná. Kořist představuje igelitový střapec nebo králičí kůže. Každé plemeno běží zvlášť a každý pes je zvlášť bodován coursingovými rozhodčími. Pes je ze startu ručně vypouštěn na pokyn startéra a běží za návnadou až do cíle. Při coursingu pes musí lovit především zrakem, nikoli čichem. Délka dráhy coursingu měří od 500 metrů do 1000 metrů pro větší plemena a pro menší plemena od 400 metrů do 700 metrů. Nezbytnou součástí závodu je povinná výbava psa a to, košík a dečka.

Existují dva druhy coursing

HARE COURSING - loví se živý zajíc. Snad nejznámějším coursingem tohoto typu je Waterloo Cup, který se běhá ve Velké Británii. U nás se však neběhá.

LURE COURSING - loví se umělá návnada (igelitový střapec nebo králičí kůže). Je to jediný možný způsob coursingu běhaný u nás.


Coursingy jsou:

Mistrovské - zde jsou udělovány tituly, například : Mistr ČR, Mistr Moravy apod.

Bodovací - získané body z jednotlivých závodů se sčítají a na závěr roku je udělován titul Coursingový vítěz roku (uděluje se však jen psům s PP)

Národní, Mezinárodní a Mistrovství Evropy - tyto jsou určené pouze pro psy s

kupiny X. FCI (chrti). Při splnění podmínek získává vítěz titul CACIL nebo CACT.

Hodnocení

RYCHLOST

Rychlost je nezbytná k ulovení zvěře. Důležité je, jak rychle se pes při startu dostane do popředí. Při coursingu se nepoužívá časomíra, důležitým prostředkem hodnocení je schopnost psa překonat území a zejména jeho snaha. Absolutní rychlost při hodnocení coursingu není důležitá, jelikož rychlost chrta je brána relativně ve vztahu k jeho soupeřům.

ÚSILÍ

Jde o projevení úsilí při pronásledování, bez ohledu na kvalitu povrchu a incidenty, například vyhýbání se, pád, momentální ztráta návnady apod. Pes na dráze musí být plně soustředěný na unikající návnadu a při jejím pronásledování musí bez zaváhání přeskočit případné překážky. V cili musí pes chytat návnadu v plné rychlosti.

INTELIGENCE

Pes si musí umět odhadnout pohyb návnady s přihlédnutím k okolnímu terénu a musí si nadbýhat. To neumí žádný pes hned od začátku, zapotřebí je zkušeností.

OBRATNOST

Obratnost psa se projevuje při náhlých změnách směru tažení návnady, při překonávání překážek a při chytání návnady.

VYTRVALOST


Jedná se o schopnost psa dokončit závod v dobré fyzické kondici. Jde o spojení fyzických a mentálních sil.