Dermoid sinus

Co je dermoid a jak s ridgem souvisí?

Dermoid (nebo také dermoidální cysta, dermální sinus) je v podstatě vchlípenina kůže do tkání ležících pod ní. Tyto vchlípeniny jsou různě hluboké a s povrchem těla spojené nebo nespojené (uzavřené). Výskyt ridge je někdy u rhodéského ridgebacka doprovázen výskytem těchto kožních záhybů a cyst, jež zasahují různě hluboko, někdy jen do podkoží, ale jindy až do páteřního kanálu, v němž je uložena mícha.
Už z toho je patrno, že výskyt hlubokých záhybů a cyst nemůže nepoznamenat negativně zdravotní stav svého nositele. Jsou-li extrémně hluboké, zasahují-li až do páteřního kanálu, vyvolávají cysty poruchy pohybu pánevních končetin. Jsou-li vcelku mělké, nemusí tolik vadit, ale i tak způsobují zpravidla u postiženého zvířete přecitlivělost, nervové poruchy apod. nehledě k tomu, že hlubokými záhyby může do těla proniknout infekce, způsobující zánětlivé onemocnění.

Dermoid sinus leží vždy v "oblasti" ridge, nikdy však přímo v něm. Je tedy pravděpodobné, že s ním nějak souvisí. Pokryv těla (kůže) a páteř se v průběhu embryonálního (zárodečného) vývoje vytvářejí z téhož zárodečného listu (vnějšího, rozrýhovaného a dále se vyvíjejícího se vajíčka ektodermu neboli ektoblastu).

Zdá se, že cysty (podobně jako ridge) vznikají vinou jakési vývojové anomálie, poruchy, jež má za následek, že tkáň kožní se neoddělí úplně a beze zbytku (jak by měla) od tkáně tvořící páteř. Jako první popsal tuto vývojovou poruchu u rhodéského ridgebacka T.Hare v roce 1932. Již tehdy vyslovil též názor, že jde o vadu dědičnou.
Svůj názor dokládal faktem, že pes (samec) postižený kožními cystami, dal se zdravou fenou (svoji sestrou) dvě štěňata stejně postižená jako byl sám. Ridge je patrně rovněž výsledkem vývojové poruchy, k níž dochází v průběhu embryonálního vývoje, ale pokud jde o dědičnost, je podmíněn (jinou vlohou) než dermoid.


Psi postižení hlubokými záhyby a cystami se vyřazují z chovu, postižená štěňata se hned po narození utrácejí. V populaci ovšem i tak vystupuje stále určitý počet jedinců postižených dermoidálními cystami. Dermoid se (podle E.Müller-Forerové 1985) vyskytuje v "oblasti" ridge nejčastěji na kohoutku a na bedrech. Nejhůře se dermoid hledá u kořene ocasu. Dermoid sinus se dá objevit několika způsoby, promnutím kůže v určených oblastech, (mezi prsty nahmatáme změnu o síle tenčího provázku, dle stáří štěňete) vizuální kontrolou srsti inkriminovaného místa (v místě sinu bývá srst tmavší) a posledním je vyholení srsti v podezřelém místě - objeví se vchlípenina kůže.